Jak należy serwisować rekuperatory?

Poszukując oszczędności wielu przedsiębiorców zastanawia się nad montażem nowoczesnych układów generujących energię w różnych postaciach. Takie rozważania powinny mieć miejsce na etapie projektowania obiektu, gdzie możliwe są jeszcze praktycznie dowolne modyfikacje. Po wybudowaniu budynku niekiedy niemożliwa lub nieuzasadniona ekonomicznie jest już zmiana niektórych układów. Tak jest między innymi z wentylacją.

Serwisowanie układów wentylacji z odzyskiem ciepła

rekuperacja serwisJest ona jedną z podstawowych instalacji, w które musi być wyposażony obiekt. Dzięki niej zapewnia się wymaganą liczbę wymian powietrza co podnosi jego jakość oraz komfort użytkowników. Warto wspomnieć, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest wykorzystywana w mniejszych obiektach. Tam, gdzie konieczne jest zapewnienie większej liczby wymian stosuje się wentylację mechaniczną. W obiektach przemysłowych często spotykane są również układy z odzyskiem ciepła znane jako rekuperacja serwis takich instalacji powinien być realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem. Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie pełnej sprawności i wydajności urządzenia. Dzięki rekuperatorowi można odzyskać sporą część energii, która została wykorzystana do ogrzania powietrza. Właśnie tak ograniczana jest ilość energii, którą należy pobrać z sieci w celu pokrycia zapotrzebowania.

Na terenie większych miast oraz województw funkcjonuje już wiele firm, które specjalizują się zarówno w projektowaniu, montowaniu jak i właśnie konserwacji wyżej opisanych układów. Dzięki temu możliwe jest szybkie znalezienie sprawdzonego podmiotu, który będzie w stanie zrealizować wszystkie potrzebne czynności. Regularna konserwacja pozwala zachować sprawność techniczną urządzenia przez co najmniej kilkanaście lat. Jest to niezwykle ważne biorąc pod uwagę czas zwrotu z inwestycji, który wynosi przeważnie kilka lat.