Jak wybrać dobre siodełko rowerowe?

Jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Choć wiele osób na początku nie zwraca dużej uwagi na siodło podczas zakupu roweru, to jest ono zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na co więc zwracać uwagę wybierając nowe siedzisko do roweru?

Siodełko rowerowe musi być dobrane indywidualnie 

siodło roweroweKażdy wie, że nawet kilkudziesięciominutowa jazda na rowerze może być niekomfortowa. Najczęstszą przyczyną niezbyt przyjemnej jazdy w takim przypadku jest właśnie brak siodła dobrej jakości, niedobranego do potrzeb rowerzysty. Ci, dla których jazda na rowerze stała się hobby wiedzą, że odpowiednio dobrane siodełko jest to podstawa. Przede wszystkim siodło rowerowe powinno być dobrane do budowy ciała jego użytkownika – ważna jest jego szerokość, grubość oraz oczywiście długość. Szerokość siodełka powinna być dostosowana do budowy naszego ciała. Co ciekawe, dla kobiet wygodniejsze są szersze siodła. Jeżeli chodzi o grubość siodełka to dla osób, które jeżdżą na rowerze tylko kilkanaście minut dziennie odpowiednie będzie dosyć grube siodło. Natomiast lekkie siodło, o niezbyt wielu warstwach sprawdzi się lepiej na dłuższe wycieczki rowerowe. Choć oczywiście nie można przesadzić. Siedzisko bez żadnej warstwy z np. gąbki sprawi, że jazda stanie się niezbyt przyjemna.

Jazda na rowerze jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w aktywny sposób. Tak jak w przypadku każdego sportu bardzo ważne jest to by zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe warunku do jego uprawiania. Dlatego też posiadanie dobrego siodła rowerowego jest kluczowe – kupując rower czy nowe siodełko musimy pamiętać by dobrać odpowiednią długość, szerokość oraz grubość siedziska.