Jaka drabina jest najlepsza?

Praktycznie na każdej nieruchomości od czasu do czasu należy przeprowadzić prace na wysokości – czasem będzie to proste przycięcie gałęzi, innym razem prace remontowe. Dlatego warto wyposażyć się w odpowiednią drabinę, która zapewni możliwość wykonania tego rodzaju czynności.

Jak wybrać odpowiednią drabinę?

drabina aluminiowaObecnie na rynku jest wiele modeli drabin różniących się konstrukcją. Dzielą się one na dwa podstawowe typy: przystawne i rozstawne. Te pierwsze wymagają oparcia o np. ścianę, natomiast rozstawne są drabinami wolnostojącymi, można je więc rozłożyć w dowolnym miejscu. Wybór odpowiedniej konstrukcji zależy od przeznaczenia drabiny – do prac wewnątrz zazwyczaj lepszym rozwiązaniem są drabiny rozstawne. Z ich wykorzystaniem można np. zawiesić żyrandol na środku sufitu, czego nie udałoby się zrobić wykorzystując drabinę wymagającą oparcia. Modele przystawne idealnie nadają się do prac na zewnątrz, np. przy naprawie dachu. Ciekawą alternatywą są modele wielofunkcyjne, łączące konstrukcję przystawną i rozstawną. Taka drabina będzie najbardziej uniwersalnym wyborem, jednak jej cena zazwyczaj jest wyższa od klasycznych modeli. Obecnie najpopularniejsze są drabiny wykonane z aluminium. Drabina aluminiowa jest stosunkowo lekka, więc łatwo ją przenieść. Dokonując zakupu należy także pamiętać o odpowiedniej wysokości i wytrzymałości a także stabilności drabiny. Należy mieć na uwadze te parametry, aby nie kupić drabiny, która nie spełni naszych oczekiwań.

Wybierając drabinę, należy pamiętać o odpowiedniej jakości wykonania i odpowiednich parametrach – będzie ona przecież służyć do prac na wysokości, które bywają ryzykowne. Dobrze wybrane narzędzie będzie inwestycją na wiele lat, gwarantując odpowiednie działanie i wysoki poziom bezpieczeństwa.