Kolory tkanin lnianych

Naturalna barwa tkaniny to rzadki widok w sklepach. Materiały praktycznie zawsze są farbowane, nawet jeśli naturalnie posiadają interesujący kolor. W przypadku wełny, poza odcieniami bieli, będą to brązy, szarości i czerń, z kolei len naturalnie posiada barwę szaro-brązową, dość jasną, jednak kolory różnych partii materiału będą się nieznacznie różnić.

Farbowanie lnianych tkanin kiedyś i dziś

tkaniny lniane producentZe względu na budowę swoich włókien, len dość słabo przyjmuje barwniki naturalne, a do tego ciężko jest je utrwalić. Wyraźne kolory w przypadku lnu farbowanego roślinnie są właściwie niemożliwe – po kilku dniach czy pierwszym praniu tkanina straci większość koloru lub wręcz nabierze innego odcienia. Ponieważ niegdyś jedynym sposobem na dokładne dopranie lnu było jego wygotowanie, co jeszcze szybciej usuwało barwnik, to tak naprawdę na kolorowe lniane tkaniny mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Tylko ich było stać na drogie farbowanie materiałów, które szybko mogą stracić kolor. Obecnie, dzięki barwnikom chemicznym, lniane materiały mogą mieć właściwie dowolny kolor i nie będą go tracić. Intensywna czerwień, głęboka czerń czy wyrazista zieleń są równie łatwe do uzyskania jak blade, pastelowe barwy. W sklepach spotykamy właściwie wyłącznie kolorowe tkaniny lniane producent których może nadać im dowolną barwę. Szczególnie popularna jest też czysta biel, czyli odcień, którego nie uzyskamy naturalnie. Nawet bielona naturalne tkanina nigdy nie osiągnie takiego poziomu jak materiał farbowany.

Dzięki współczesnym metodom produkcji, możemy cieszyć się tkaninami w wielu kolorach, nawet jeśli chodzi o materiały, które trudno przyjmują barwniki. Trzeba jednak pamiętać, robiąc zakupy, że uzyskanie identycznego odcienia jest właściwie niemożliwe, dlatego materiały z różnych partii będą się nieznacznie od siebie różnić.