Miękka kostka sensoryczna

Małe dzieci bardzo szybko się rozwijają, bo na tym etapie powstaje najwięcej połączeń nerwowych w mózgu. Dlatego też tak ważne jest wszechstronne rozwijanie malucha od pierwszych tygodni, poprzez stymulowanie go na różne sposoby.

Czego uczą kostki sensoryczne?

kontrastowa kostka sensorycznaZabawki w życiu dziecka odgrywają kluczową rolę, ponieważ stymulują mózg do powstawania nowych połączeń nerwowych, ćwiczą nowe umiejętności i dostarczają wielu zewnętrznych bodźców. Pierwsze zabawki powinny być kontrastowe, ponieważ maluchy nie rozróżniają kolorów. Najpierw widzą czarny i biały, a dopiero później stopniowo dochodzą pozostałe kolory. Dlatego też dla maluchów najlepsza będzie kontrastowa kostka sensoryczna, które posiada wyraźne barwy i wiele elementów o różnej teksturze. Przeważnie ma ona wielkość dużego grejpfruta i każda jej strona jest wykonana z innego materiału. Może to być plusz, włochata tkanina, szeleszcząca folia czy wyczuwalne wypustki na powierzchni. Do tego często mają doszywane różnokolorowe tasiemki, łańcuszki czy wisiorki, które dodatkowo zachęcają malucha do badania zabawki. Kostki są praktyczne i miękkie. Maluchy starają się je brać do rączek, ściskać i wkładać do buzi, dzięki czemu ćwiczą sprawność małych paluszków. Z wiekiem są coraz sprawniejsze i zabawa kostką dostarcza im jeszcze więcej radości. W sklepach zabawkowych znajdziemy także piłki sensoryczne, kocyki, przytulanki czy wiele innych przedmiotów. Kontrastowe zabawki świetnie wpływają na pracę mózgu dzieci, nawet jeżeli tylko je pokazujemy.

Z małym dzieckiem trzeba się bawić, gdyż ona we wczesnym etapie jedynie odbiera informacje i je rejestruje. Efekty pracy zobaczymy dopiero za jakiś czas, ale z pewnością będą, jeżeli od najwcześniejszych miesięcy maluch będzie miał taką kostkę.