Nici do szycia oporządzenia

 

Ubrania wojskowe, mimo iż wytrzymałe, nie były wykonywane ze szczególnie niedostępnych materiałów, i uszycie nawet bardzo złożonego, nowoczesnego munduru nie było problemem. Oporządzenie, natomiast, musiało być tak mocne i wytrzymałe jak to tylko możliwe, więc standardowe materiały można było podczas jego produkcji wykluczyć od razu.

Przemysłowe nici o najwyższej wytrzymałości

wytrzymałe nici przemysłoweOporządzenie wojskowe i survivalowe, głównie kamizelki, kieszenie do nich i elementy stroju służące do ochrony ciała, musiały mieć najwyższą wytrzymałość, gdyż narażone były na największe obciążenia podczas jakichkolwiek działań. Oczywiście, nie powstrzymywało to producentów od używania tanich nici szwalniczych, które nie wytrzymywały zbyt długo bardzo ciężkich warunków na jakie były wystawione. Najlepsi i najbardziej renomowani producenci, natomiast, stosowali w swoich wyrobach wytrzymałe nici przemysłowe, które używane były również do produkcji ubrań roboczych czy też elementów wyposażenia ochronnego. Takie nici wykonane były głównie z poliestru, choć odmiany przeznaczone do szycia najtwardszych i najwytrzymalszych materiałów mogły również mieć wpleciony giętki drut ze stali, który uniemożliwiał przecięcie czy rozerwanie nici nawet pod najmocniejszym obciążeniem. Nici te, w przeciwieństwie do zwykłych nici do szycia ubrań, były szorstkie i nie miały tendencji do wypruwania się z czasem lub rozchodzenia po długim czasie użytkowania.

Były również bardzo twarde i sztywne, dlatego do szycia takowymi zalecano przemysłowe maszyny do szycia, gdyż zwykle maszyny często miały zbyt małą moc by móc je w nich stosować, a ręczne szycie nimi było niezwykle trudne. Użycie takich nici z przemysłową maszyną do szycia tworzyło szew niesamowicie mocny i niepodatny na rozerwanie.