Taśmy oznaczające skomplikowane wiązki kabli

Wiele dzisiaj funkcjonujących zakładów pracy związanych z produkcją różnego rodzaju produktów za pośrednictwem wielkich maszyn nie byłoby w stanie normalnie funkcjonować bez zaawansowanych systemów sterowniczych zbudowanych z kilometrów wiązek przewodów. Kable takie muszą zostać poprawnie oznaczone oraz pogrupowane aby ich lokalizacja przez elektryka była łatwiejsza.

Taśmy z zakodowanymi informacjami

taśma brotherWiele obecnie zbudowanych systemów sterowniczych skonstruowanych jest z ogromnej ilości przewodów odpowiadających za wiele ważnych spraw. W celu łatwiejszego lokalizowania konkretnego kabla bądź całej grupy przyłączy sterujących konkretnymi sekcjami elektrycznymi bardzo często używana jest specjalna taśma brother na której drukowane są konkretne informacje o danej sieci elektrycznej bądź informacje te kodowane są w postaci znaków Quick Response lub kodów kreskowych. Wypisywanie tego typu informacji jest niezbędne w przypadku szybkiego zlokalizowania każdej awarii. Jest to bardzo ważne zadanie ponieważ w dużych przedsiębiorstwach, sieci elektryczne dzielone są na sektory. Podzielenie kabli oraz pooznaczanie ich konkretnym kodem sektora znacznie skróci poszukiwania odpowiedniej grupy przewodów. Tego typu taśmy są bardzo często laminowane jest to stosowane aby nadruk naniesiony na etykietę był trwalszy. Oprócz informacji wspomnianych wcześniej na taśmach podawane są często informacje o wielkości dostarczanego napięcia oraz ilości urządzeń podłączonych do konkretnego sektora sieci elektrycznej.

Stosowanie tego typu taśm ma zastosowanie nie tylko estetyczne informacje na nich zawarte często pozwalają zweryfikować wiele ważnych informacji o danym urządzeniu bądź grupy urządzeń podłączonych do sieci. Raz naklejona etykieta jest praktycznie nie do zerwania. Zabezpieczenie to jest stosowane aby zapobiec mieszaniu się wiązek.