Wełna i jej zastosowania

Rodzajów wełny jest wiele, może to być wełna mineralna, skalna czy szklana. Każda z nich ma swoje zastosowanie w różnych dziedzinach. Jednak pierwsze skojarzenie to oczywiście wełna owcza, otrzymywana z sierści owiec, które stosuje się przede wszystkim do tworzenia ubrań czy innych wyrobów do domu. Wełna ta ma wiele pozytywnych cech i wykorzystuje się ją od bardzo dawna.

Do czego wykorzystuje się wełnę?

wełna lublinJak pewnie wszyscy wiedzą, wełna to rodzaj włókna charakteryzującego się łuskowatością, pozyskiwanego z sierści owcy. Nie jest to tani wyrób, głównie z uwagi na wiele zalet takich jak: bardzo dobre zdolności termoregulacyjne (zapewniają ciepło zimą i uczucie chłodu zimą), umiejętność wchłaniania potu podczas snu, dlatego poleca się kupowanie wełnianych zestawów do spania, właściwości antybakteryjne (bakterie nie lubią rozmnażać się w wełnie). Najbardziej ceni się sierść owiec głównie z uwagi na zdolność utrzymywania ciepła, dlatego jeśli nie stać nas na kaszmirowe ubrania, wełna będzie dobrą alternatywą. Na zimę wyposażmy się więc w ubrania, które mają w składzie jak największy procent wełny. Co więcej, oprócz wyżej wymienionych zalet, wykazano iż wełna ma właściwości zdrowotne i może pomóc w walce z niektórymi chorobami, zwłaszcza powiązanymi ze stawami i kręgosłupem. Poleca się więc ubrania i materace wełniane szczególnie osobom starszym, którym dokuczają bóle pleców i karku. Jeśli interesuje nas wełna Lublin ma nam w tej kwestii wiele do zaoferowania.

Niektórzy uważają, że wełniane kamizelki i grube wełniane skarpety to domena osób starszych, jednak z ich prozdrowotnych właściwości może korzystać każdy. Dziś wełna jest tworzona tak, że nie ma nic wspólnego ze starymi drapiącymi swetrami, do których wkładania zmuszali nas rodzice.