Właściwa pielęgnacja odzieży medycznej

Odzież medyczna różni się od normalnych ubrań nie tylko fasonami, ale także warunkami w jakich powinna być pielęgnowana. O pranie i odpowiednie przygotowanie ubrań dla personelu dużych szpitali dba placówka, w której podejmuje on zatrudnienie. Problem pojawia się wtedy, kiedy jesteśmy pracownikami małych prywatnych gabinetów lekarskich czy stomatologicznych. Wówczas sami musimy zadbać o czystość swoich służbowych uniformów.

Jak wygląda właściwa pielęgnacja odzieży medycznej

właściwe pranie odzieży medycznejCodzienny kontakt z drobnoustrojami czy wydzielinami pacjentów powoduje, że ubrania personelu medycznego muszą być pielęgnowane w specjalny sposób. Pierwszym krokiem jest odizolowanie fartuchów czy innych części pracowniczej garderoby od ubrań, które nosimy na co dzień. Kolejnym jest jej odpowiednie pranie, które zwykle musi odbywać się codziennie i wygląda odrobinę inaczej niż zwykle. Przede wszystkim właściwe pranie odzieży medycznej przewiduje jak najwyższe możliwe temperatury dla danego materiału, z którego zostały wykonane poszczególne części garderoby. Z tego właśnie powodu odzież pracownika medycznego powinna być wykonana z jak najlepszych materiałów, które narażone na wysokie temperatury i dużą częstotliwość prania nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. Kolejnym niezbędnym krokiem jest prasowanie, które nie tylko nada odzieży schludnego wyglądu, ale także dodatkowo upewni nas w przekonaniu, że wszystkie materiały zakaźne zostały usunięte.

Odzież personelu medycznego narażona jest nie tylko na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami w czasie pracy, ale także na wysoką temperaturę i silne detergenty piorące po opuszczeniu placówki. Dlatego warto zainwestować w dobrą jakość materiału, z którego zostały wykonane fartuchy, a potem zapewnić im właściwą pielęgnację również w warunkach domowych.