Wybudowanie własnego basenu

Uwielbiamy się chłodzić w upalne dni, dlatego też szukamy wtedy cienia i chętnie wskazujemy do basenu. Jeżeli dysponujemy wolnym miejscem w ogrodzie, to możemy w nim zamontować na stałe własny basen, albo przenośny zbiornik wodny, do którego będziemy samodzielnie wlewać wodę. 

Ile trwa wybudowanie basenu? 

budowa basenuAby mieć własny basen w ogrodzie, to musimy dysponować odpowiednio dużą przestrzenią wokół domu. Dokoła basenu trzeba będzie grunt wyłożyć kafelkami i pozostawić miejsce na leżaki. Budowa basenu składa się z kilku etapów, a przed jej rozpoczęciem musimy sprawdzić poziom wód gruntowych w naszym ogrodzie. Ich zbyt wysoki stan uniemożliwi jego budowę, albo wymusi zastosowanie dodatkowych wzmocnień dna i boków basenu. Ważny jest wybór kształtu niecki, do której będzie podłączona instalacja doprowadzająca, odprowadzająca i filtrująca wodę. Na tej podstawie wykonuje się wykop zgodny z jej wymiarami, ponieważ musi się ona znajdować w zagłębieniu. Jeżeli wynajmiemy profesjonalną ekipę budowlaną, to basen może zostać wybudowany w ciągu paru dni. Im większy i głębszy basen wybierzemy, tym wyższe będą koszty jego utrzymania, ponieważ trzeba go raz na kilka miesięcy czyścić i całościowo zmieniać wodę przy regularnym korzystaniu. Dodatkowo trzeba zainwestować w specjalną pokrywę osłaniającą taflę wody przez zabrudzeniami z powietrza, deszczu i drzew. Na czas zimowych miesięcy, basen należy opróżnić z wody i zabezpieczyć przed mrozem na całej jego powierzchni, oraz osłonić instalację.

Mały, pompowany basen może mieć każdy, jednak na profesjonalny basen w ogrodzie, mogą sobie pozwolić nieliczni. Koszt wybudowania basenu należy liczyć w tysiącach złotych, gdyż to kosztowna inwestycja, która będzie nam służyć na długie lata. Ogrodowy basen jest świetnym miejscem do zabawy dla dzieci.