Wyrównywanie materiału drzewnego

Niezastąpionym urządzeniem w każdym dobrym zakładzie stolarskim jest wyrówniarka do drewna. Zapewnia uzyskanie gładkich i równych powierzchni co jest istotą pracy stolarza amatora jak i profesjonalisty. Na spotkamy wiele maszyn do wyrównywania po wymiar.

Uzyskiwanie równych powierzchni drewna

wyrówniarka do drewnaWyrówniarki mają za zadanie przycięcia powierzchni wprowadzonego do niej elementu drewnianego. To maszyny, których podstawowe składowe to stół roboczy, napęd i ostrza. Oczywiście jest to obraz bardzo uproszczony, gdyż w skład urządzenia wchodzi szereg podzespołów, które tworzą z wyrówniarki niezawodną maszynę. Należy tu wymienić rolki prowadzące, osłony ze szkła hartowanego, obudowy, wyłączniki krańcowe i bezpieczeństwa, układy sterowania elektronicznego dedykowane profesjonalistom. Ich cechą jest bardzo solidna budowa oparta na żeliwie, stali węglowej i nierdzewnej, szybach z poliwęglanu lub hartowanego szkła. Wyrówniarka do drewna może być o działaniu jednostronnym lub wielostronnym. Działanie to polega na tym, że może wygładzać tylko jedną stronę wprowadzonego materiału lub cztery strony jednocześnie wraz z profilowaniem. Najczęściej wyrówniarka występuje w wersji z grubościówką. Urządzenie to łączy w sobie dwie funkcje. Otrzymujemy z tego połączenia wyrówniarko – grubościówkę, która oprócz wyrównania powierzchni bocznej lub lica pozwala uzyskać końcowy produkt o żądanej grubości. O mnogości wariantów wyrówniarek występujących na rynku świadczy, że najmniejsze zmieszczą się na stole, a największe osiągają bardzo duże rozmiary. W zależności od rozmiaru wyrówniarki ma ona określoną maksymalną szerokość wprowadzanego materiału. Wysokość położenia wyrówniarki umieszczonej na ławach może być regulowana ręcznie lub elektrycznie.

Znaczna liczba producentów wyrówniarek i innych maszyn od obróbki drewna jak i duża ilość wariantów pozwala na wybór tej odpowiedniej do zamierzonych zadań. Właściwy wybór zapewni osiąganie założonych parametrów wykonania. Oferta tego typu urządzeń jest ogromna więc warto poświęcić trochę czasu aby wybrać właściwie.