Zakup naczepy kłonicowej do drewna

Prowadzenie własnego tartaku wymaga nie lada zaangażowania. Trzeba mieć kontrolę nad wszelkimi kwestiami, nie wolno niczego zaniedbać. Nie wierzyłem, gdy mówił tak dziadek, jednak przekonałem się na własnej skórze, co to znaczy prowadzić tartak.

Naczepy kłonicowe oferowane na rynku

naczepa kłonicowa do drewnaNa pierwszą przeszkodę natknąłem się w momencie poszukiwania transportu do bel drewna. Jak je szybko i sprawnie przewieźć? Co będzie konieczne? Na zwykłej naczepie będzie to niebezpieczne – nawet jeśli przyczepimy pasami drewno do naczepy, może ono przez przypadek poluzować się podczas jazdy ze sporą prędkością, co mogłoby się źle skończyć! Na szczęście okazało się, że istnieje coś takiego jak naczepy kłonicowe. Nazwa ich wywodzi się od kłonic, czyli od metalowych pali, które montowane są zamiast burty w przyczepie. Pale te znajdują się od siebie w pewnej odległości, a cały taki system zabezpiecza przed spadnięciem drewna z naczepy! Brzmi to prosto, jednak jest to naprawdę skuteczne! Nadaje się zresztą nie tylko do przewozu drewna, ale także innych elementów, które miałyby podobną niestandardową długość co bale. Podobała mi się niejedna naczepa kłonicowa do drewna z oferty renomowanych producentów. Wybór był więc ciężki. W dodatku producenci zwracali uwagę na to, że kłonice są regulowane, można więc dostosować system do własnych potrzeb. Ponadto można je zdemontować, a wówczas naczepa może posłużyć nam w innym celu! Spędziłem sporo czasu na przeglądaniu ofert, aby wybrać najlepszą naczepę kłonicową.

W efekcie postawiłem na jedną – i nie żałuję tego wyboru. Było to przecież sześć lat temu, a naczepa kłonicowa służy mi po dziś dzień. Dzisiaj nasz rodzinny tartak prosperuje jak najlepiej i nie mamy najmniejszego problemu z przewozem bali. A to dlatego, że wybrałem tak dobrą naczepę kłonicową!